Matematika

Matematika IV. B, 4. 5.- 7. 5.

Dobrý den, děti. Minulý týden jsem hodně procvičovaly látku, kterou už známe. Tento týden se zase pustíme do geometrie. Než začneme, podívejte se na správné řešení testu v pracovním listu- PL 0. Zde si můžete ověřit své znalosti.

Pozor, připrav si také 3. díl učebnice. (Snad už všichni zjistili, že na každý den máte práci očíslovanou 1.- 5., teď jsou týdny kratší, tak 1.-4. :) )

  1. A teď už slíbená geometrie. Rýsovali jsme čtverec a obdélník za pomoci pravítka s ryskou. Víme tedy, že všechny čtyři strany čtverce jsou s _ _ _ _ ě d _ _ _ _ é. Také svírají pravý úhel, to znamená, že jsou na sebe k _ _ _ é. Kdo na to už zapomněl, může se vrátit k dřívějším úkolům a zase si pustit Matýska. S obdélníkem je to podobné- všechny čtyři strany jsou také na sebe k _ _ _ é (svírají pravý úhel), ale délka se liší- stejné jsou vždy 2 protější strany- 2 jsou kratší a 2 delší. Tohle si jenom opakujeme, to už znáte.

Nyní to nové, a to je obvod čtverce a obvod obdélníka. (Budeme potřebovat psací a rýsovací potřeby a sešit na geometrii.)

Obvod si můžeme představit tak, že čtvercovou nebo obdélníkovou zahradu obejdeme kolem dokola- po obvodu. Nebo budeme po obvodu zahrady stavět nový plot. Obvod je tedy délka plotu, který musíme koupit okolo celé zahrady. A jdeme na to. Není to těžké. Dobře vám to zase vysvětlí Matýsek- geometrie pro 4. ročník, str. 29:

https://www.matyskova-matematika.cz/geometrie-4/video/str-29/.

Tak, a teď se podíváme do naší učebnice- cv. 1/52 str.- cvičení si dobře prohlédni a pročti. Do sešitu na geometrii zapiš datum, nadpis- Obvod čtverce a zapiš si druhý růžový rámeček. Vzorečky si musíš dobře zapamatovat.

Do sešitu na geometrii vypracuj: cv. 2/52 str.

Přes fólii: cv. 4/ 52 str.

  1. Dnes to bude obvod obdélníka. Nezapomeň si zase pustit pro připomenutí Matýska- str. 29. V naší učebnici tuto látku najdeš na str. 51/cv. 1 zase si ho dobře přečti a prohlédni. Do sešitu napiš nadpis- Obvod obdélníka a opiš si ze str. 51 druhý růžový rámeček. Nezapomeň, vzorečky jsou důležité, musíš si je dobře zapamatovat. Dále pracuj do sešitu:         cv. 2, 3, 4/51 str.
  2. A teď něco zábavného- Útvary souměrné podle osy- učebnice str. 49. Jinak také říkáme osová souměrnost. Osa je přímka, která půlí některé obrazce na 2 stejné, zrcadlově převrácené části. Nejlépe to poznáš ve cv. 1/49 str.- pracuj podle návodu. Osa je vlastně přehyb, který vytvoříš přeložením papíru. Pro procvičení jsem vám poslala 2 pracovní listy- PL 1 a PL 2- ten je pro dobrovolníky. Bez vytisknutí to ale nepůjde.
  3. A je čtvrtek. Zopakujeme si obvod obdélníku a čtverce- pracujte do sešitu na geometrii- cv. 13/54 str.- bez poslední věty a cv. 14/ 54 str.

Od geometrie si nyní odpočineme a vezmeme si 3. díl učebnice. Na str. 3 si dobře pročti růžový a zelený rámeček. Velká čísla musíme umět dobře psát i číst, abychom s nimi mohli počítat. Pusť se do cv. 4/ 4 str.- cvičení vypracuj ústně a přes fólii si zapiš pořadí měst podle počtu obyvatel.                                             Mějte se hezky, bude prodloužený víkend.